Это интересно


Фізичний факультет

   
       
 

Кафедра радіофізики та електроніки

 
       
  Завідувач кафедрою  
     
  СТАРОСТЕНКО Володимир Вікторович,
доцент, доктор фізико-математичних наук
Телефон +38 (0652) 60-82-60
E-mail: starostenko@crimea.com
 
     
  Історія  
 

Кафедра радіофізики та електроніки Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського була заснована 1.09.1986 року співробітниками Харківської наукової школи радіофізиків. Організатор і перший завідувач - ректор Сімферопольського державного університету ім. М. В. Фрунзе (1985 - 1988 р.), доктор фізико-математичних наук, професор Шеін Олександр Георгійович. На різних етапах 20 - літньої історії кафедри, істотний внесок у її розвиток внесли співробітники - представники та випускники провідних центрів радІофізичних досліджень України та ближнього зарубіжжя: доцент Бондаренко Б. М. - Донецький державний університет, доцент Умеров Е. А. - Саратовський державний університет, доцент Ткачев А. І. - Харківський політехнічний інститут, доцент Григор'єв Є. В. - Севастопольський приладобудівний інститут, професор Брунс О. В. - Кримська астрофізична обсерваторія.
Спочатку кафедра готувала фахівців для науково-виробничого об'єднання "Фотон", Науково-дослідного Технологічного Інституту Функціональної Мікроелектроніки (НДТІФМЕ), ряду виробничих об'єднань боронного значення. З перших днів свого існування кафедра стала потужним науково-дослідницьким підрозділом університету та виконувала госпдоговірні роботи різних напрямків, у тому числі й оборонному значенні, обсяг фінансування, яких становили десятки мільйонів рублів.

Ці засоби були використані для створення експериментальної бази наукових підрозділів факультетів університету, вкладені в капітальне будівництво корпусів і гуртожитків університету. З 1992 р. відбулася переорієнтація наукових досліджень із оборонної на цивільну тематику та зміну структури освітнього процесу з істотним поглибленням і розширенням переліку викладаючих дисциплін, пов'язаних з активним використанням електроно-обчислювальної техніки, телекомунікаційного й радіотехнічного устаткування.
За роки свого існування кафедра підготувала більше 750 випускників, які успішно трудяться в різних сферах економіки Криму, України, ближнього та далекого зарубіжжя.
Кафедра радіофізики та електроніки була однією з перших кафедр фізичного факультету, у науковій тематиці якої з'явилися дослідження зі створення чисельних математичних моделей фізичних приладів СВЧ діапазону промислового та дослідницького призначення, пов'язані з професійним використанням засобів обчислювальної техніки. Фундаментальна підготовка наших випускників в області застосування, розробки та використання обчислювальної техніки має визнаний авторитет серед фахівців промисловості, зв'язку, науки, телекомунікацій і освіти Криму.

У 2001 році, поряд зі спеціальністю "Радіофізика та електроніка" (6.070201, 7.070201, 8.070201), на базі кафедри була відкрита спеціальність "Комп'ютерні мережі та системи" (6.091500, 7.091500), а в 2006 році - створена кафедра "Комп'ютерна інженерія".

Загальна інформація

Кафедра радіофізики та електроніки проводить підготовку студентів за трьома освітніми рівнями: бакалавр напряму "Прикладна фізика" (6.070200), спеціаліст "Радіофізика та електроніка" (7.070201), магістр "Радіофізика та електроніка" (8.070201).
Випускники кафедри мають кваліфікацію бакалавр прикладної фізики, спеціаліст радіофізики та електроніки, магістр радіофізики та електроніки.
Спеціалізація студентів здійснюється за напрямами: напівпровідникова електроніка, СВЧ- техніка, телекомунікації, математичне моделювання фізичних процесів в електронних приладах.
Кафедра веде підготовку аспірантів за спеціальностями:
01.04.03 - Радіофізика, 01.04.04 - Фізична електроніка, 05.27.01 - Твердотільна електроніка.

Співробітники

  • Старостенко Володимир Вікторович - доктор фізико-математичних наук, доцент, завідувач кафедри радіофізики та електроніки;
    Дисципліни: "Радіотехнічні ланцюги та сигнали", "Антени та розповсюдження радіохвиль", "Електромагнітна сумісність", "Взаємодія електромагнітних хвиль із матеріалами та біооб'єктами",

    "Статистична радіофізика", "Основи радіоелектроніки". Раніше читав курси: "Вища математика", "Аналітична геометрія", "Техніка СВЧ", "Прилади СВЧ", "Уповільнюючи системи", "Системи сигналів".
    Автор більше 100 друкованих праць.

  • Брунс Андрій Вадимович - доктор фізико-математичних наук, с.н.с., професор;
    Дисципліни: "Сучасні проблеми радіофізики", "Науковий семінар", "Інформаційні системи та технології".
    Автор більше 90 друкованих праць.

  • Глумова Марина Всеволодівна - кандидат фізико-математичних наук, доцент;
    Дисципліни: "Фізична електроніка", "Теорія коливань", "Чисельні методи в радіофізиці", "Обчислювальна техніка та програмування", "Алгоритми та методи обчислень", "Моделювання систем".
    Автор більше 50 друкованих праць.

  • Шадрін Анатолій Олександрович - кандидат технічних наук, доцент;
    Дисципліни: "Техніка й електроніка СВЧ", "Силові та релятивістські прилади СВЧ", "Твердотільна електроніка СВЧ", "Цифрова обробка сигналів", "Обробка інформації в реальному часі", "Комп'ютерне моделювання в радіофізиці".
    Автор більше 70 друкованих праць.

  • Григор'єв Євгеній Володимирович - кандидат технічних наук, доцент;
    Дисципліни: "Радіоелектроніки", "Основи метрології в прикладній фізиці", "Телекомунікаційні передавальні й приймальні пристрої", "Схемотехніка", "Основи радіолокації", "Основи телебачення", "Виміри у сучасній радіофізиці".
    Автор більше 20 друкованих праць.

  • Мазінов Алім Сеіт-Аметович - кандидат технічних наук, доцент;


    Дисципліни: "Фізичні основи мікроелектроніки", "Основи оптоелектроніки", "Квантова радіофізика та нелінійна оптика", "Сенсорика", "Фізичні основи нанотехнологій", "Напівпровідникова електроніка", "Сонячна та вітрова енергетика"
    Автор 50 друкованих праць.

  • Таран Євгеній Павлович - кандидат фізико-математичних наук, доцент;
    Дисципліни: "Теорія інформації та кодування", "Системи сигналів", "Цифрові системи передачі й обробки інформації", "Телекомунікаційні системи та мережі", "Комп'ютерна графіка"
    Автор більше 40 друкованих праць.

  • Зуєв Сергій Олександрович - старший викладач;
    Дисципліни: "Мережі ЕОМ", "Пакети прикладних програм", "Об'єктно-орієнтовані мови програмування"
    Автор 30 друкованих праць.

  • Журило Юрій Олексійович - старший викладач;
    Дисципліни: "Мікропроцесорна техніка", "Імпульсна та цифрова техніка".

Дисципліни

Антени й поширення радіохвиль Сенсорика
Техніка й електроніка СВЧ Виміри в сучасній радіофізиці
Квантова радіофізика та нелінійна оптика Телекомунікаційні приймальні та передавальні пристрої
Коливання та хвилі Телекомунікаційні системи та мережі
Фізична електроніка Теорія інформації та кодування
Радіофізика Цифрова обробка сигналів
Вплив хвиль на матеріали та біооб'єкти Цифрові системи передачі й обробки інформації
Мікропроцесорна техніка Системи сигналів
Фізичні основи мікроелектроніки Обробка інформації в реальному часі
Основи радіоелектроніки Комп'ютерне моделювання в радіофізиці
Силові та релятивістські прилади СВЧ Обчислювальна техніка та програмування
Напівпровідникова електроніка Числові методи в радіофізиці
Твердотільна електроніка СВЧ Пакети прикладних програм у радіофізиці
Електромагнітна сумісність Комп'ютерна графіка
Сучасні проблеми радіофізики Комп'ютерна електроніка
Радіоелектроніка Комп'ютерна схемотехніка
Схемотехніка Комп'ютерні мережі
Основи радіолокації Мережі ЕОМ
Фізичні основи нанотехнологій ЕОМ-експеримент і машинна обробка інформації
Основи метрології в прикладній фізиці Інформаційні системи та технології
Основи оптоелектроніки Мікроелектронні компоненти комп'ютерних мереж
Імпульсна та цифрова техніка Інформаційно-вимірювальні системи
Основи телебачення Фізико-технологічний практикум
Пасивні елементи радіоелектронних пристроїв Науковий семінар

Наукова робота

Основні напрями наукової діяльності кафедри:

  • Експериментальне та теоретичне дослідження процесів взаємодії високоінтенсивних імпульсних електромагнітних полів з мікроструктурними елементами напівпровідникових приладів і інтегральних мікросхем. Математичне моделювання фізичних процесів у мікроструктурних елементах

    напівпровідникових приладів і мікросхем при впливі високоінтенсивних імпульсних електромагнітних полів;

  • Створення математичних моделей напівпровідникових і електровакуумних приладів. Математичне моделювання фізичних процесів в електронних прожекторах (пушках) і електронно-оптичних системах електровакуумних приладів, у тому числі приладах СВЧ. Дослідження систем формування електронних пучків різної інтенсивності на базі плівкових і автоемісійних катодів, вивчення шумових характеристик електровакуумних і напівпровідникових приладів;

  • Розробка нових електронних схем. Створення та дослідження плівкових напівпровідникових приладів на основі аморфних і полікристалічних структур;

  • Розробка та створення систем використання нетрадиційних (поновлюваних) джерел енергії на основі напівпровідникових фотоелектричних батарей.

Результати досліджень співробітників кафедри відображені в численних статтях вітчизняної та закордонної печаті (більше 450), зареєстровані у вигляді авторських посвідчень і патентів -50, щорічно представляються на міжнародних конгресах і симпозіумах.

Зв'язки, контакти

Кафедра підтримує тісні наукові зв'язки з багатьма університетами та науково-дослідними організаціями, зокрема з Харківським національним університетом ім. В. Н. Каразіна, Харківським національним університетом радіоелектроніки, Київським національним університетом ім. Т. Г. Шевченко, Інститутом радіофізики й електроніки ім. А. Я. Усікова Національної Академії Наук України, Інститутом фізики напівпровідників Національної Академії Наук України (м. Київ), Національним науково-технічним центром Національної академії Наук України "Фізико-технічний інститут" (м. Харків), державним науково-виробничим об'єднанням "Оріон" (м. Київ), Московським енергетичним інститутом і т.д.
Кафедра є членом організаційного комітету Щорічної Міжнародної Кримської конференції "СВЧ - техніка та телекомунікаційні технології", "КрыМиКо".
Кафедра виконує цільові науково-дослідні розробки по тематиці замовника та буде рада співробітництву із зацікавленими організаціями, закладами, фірмами.