Это интересно


Факультети та інститути

 
 

Біологічний факультет

 
   
 
  Декан факультету  
     
  КОТОВ Сергій Федорович, доцент, кандидат біологічних наук  
     
  Телефон: +38 (0652) 60-85-05
E-mail: sfktv@ukr.net
 
 

Інформаційний буклет для абітурієнтів

 
     
 

Співробітники деканату

Історія

Загальна інформація

Абітурієнту

Кафедри

Навчальна робота

Наукова робота

Публікації

 
     
 

Співробітники деканату

 
 
Зас. декана з навчально-організаційної роботи
Зас. декана з навчально-виховної роботи
Зас. декана з науковї роботи
Гамма
Тетяна Вікторівна
Лисякова
Наталя Юріївна
Вахрушева
Людмила Павлівна
     
Методист денної форми навчання
Методист заочної форми навчання
Секретар
Овод
Валентина Янівна
Руденко
Наталя Миколаївна
Пічугіна
Наталя Анатоліївна
 
 
Диспетчери
Первушина
Олена Вікторівна
Кабакова
Надія Вікторівна
 
 

Історія

   
 

Свою історію факультет починає з 14 жовтня 1918 року, коли в складі фізико-математичного факультету було утворено природниче відділення. Першим деканом фізико-математичного факультету став один з організаторів університету, видатний ботанік, директор Нікітського ботанічного саду, член-кореспондент Російської Академії наук Микола Іванович Кузнєцов. У цей час до роботи на природничому відділенні була притягнута плеяда блискучих учених Петербурга, Києва, Москви, працею яких було закладено основи майбутнього біологічного факультету. Створюються перші кабінети й лабораторії, що згодом стали кафедрами університету. Академік Володимир Іванович Палладін створює лабораторію фізіології рослин, член-кореспондент РАН, Н.І. Кузнєцов – лабораторію морфології й анатомії рослин, професор Едуард Карлович Мейер, який працював деканом агрономічного факультету, організував зоологічний кабінет, професор Сергій Іванович Метальніков – зоотомічний кабінет, яким згодом завідує професор Петро Петрович Сушкін, видатний орнітолог, який став в 1923 році академіком Російської Академії Наук. У перші роки існування Таврійського університету в ньому працюють й інші вчені-біологи, імена яких занесені в аннали вітчизняної й світової біологічної науки – професора Олександр Гаврилович Гурвіч (згодом лауреат Державної премії СРСР), Георгій Миколайович Висоцький (академік АН УРСР з 1939 року), Георгій Федорович Морозов, Станіслав Олександрович Мокржецький, Іван Іванович Пузанов, Євген Володимирович Вульф, Сергій Сергійович Салазкін (ректор в 1923- 1925 р.р.) та інші.

Процес реорганізації Таврійського університету в Кримський університет, а потім у Кримський педагогічний інститут ім. М.В.Фрунзе відбився на структурній оформленості факультету, на його професорсько-викладацькому складі. У Кримському університеті біолого-географічне відділення ввійшло до складу педагогічного факультету, на базі якого у вересні-жовтні 1925 року був створений Кримський педагогічний інститут. Природниче відділення Кримпедінституту в 1937 році було перетворено у факультет природознавства, який проіснував до 1953 року. В 1954 р. У Кримському державному педагогічному інституті в результаті злиття природничого й географічного факультетів утворено природничо-географічний факультет, який очолювали доценти Н.Л. Стрілець, А.Н. Кисельов, И.Г. Губанов, Л.П. Попова. У Сімферопольському державному університеті ім. М.В.Фрунзе в складі факультету природничих наук ( 1972-2000 р.р.) оформляються кафедри нинішнього біологічного факультету. Деканами факультету природничих наук працювали доценти Л.П. Попова, В.В. Трещов, професор В.Я. Чирва. До кафедр зоології, ботаніки, анатомії й фізіології людини й тварин (з 1976 р. кафедра фізіології людини й тварин і біофізики), у 1972 р. додається кафедра фізіології рослин, в 1975 р. створено кафедру біохімії, а в 1977 році на базі кафедри основ сільськогосподарського виробництва створено кафедру екології й раціонального природокористування. З реорганізацією Сімферопольського державного університету ім. М.В.Фрунзе в Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського відбувається остаточне становлення факультету в якості самостійного структурного підрозділу, і 19 травня 2000 р. створено Біологічний факультет. З 2000 року факультет очолює декан С.Ф. Котов, к.б.н., доцент.

 
 

Загальна інформація

   
 

На сьогодні біологічний факультет ТНУ – центр біологічної освіти, науки та просвіти в Криму. Навчальну, науково-дослідницьку та виховну роботу проводять 70 викладачів, в тому числі 14 професорів, докторів наук і 40 кандидатів наук. На 6-ти випускаючих кафедрах факультету навчається понад 700 студентів денної й заочної форм навчання.

На факультеті організовано 5 проблемних лабораторій (на кафедрі фізіології людини та тварин і біофізики – 3, на кафедрі екології і раціонального природокористування – 1, на кафедрі валеології та безпеки життєдіяльності людини – 1). Працює спеціалізована Вчена Рада, яка приймає до захисту кандидатські дисертації за спеціальністю "Фізіологія людини і тварин". Відкрито Біотехнологічний центр. На факультеті є Зоологічний Музей - один з кращих в Україні, науковий гербарій (SIMF), в якому зберігаються збори відомих ботаніків, ентомологічні фонди, що містять десятки тисяч екземплярів комах Криму. У сел. Краснолісся – база практики. Зусиллями співробітників факультету створено Ботанічний Сад. В 2007 році з метою інтеграції науки й створення, а також проведення оздоровчої роботи, створено  Центр корекції функціонального стану людини.

У складі факультету представлені також:

  • Відділення наукових суспільств: Сімферопольське відділення Українського ботанічного товариства, Філія Українського товариства паразитологів, Кримське відділення Українського фізіологічного товариства, Кримське відділення Українського біофізичного товариства, Кримське відділення Українського ентомологічного товариства, Кримське відділення товариства клітинної біології;
  • Студентськке самоврядування;
  • Гербарій;
  • Рада молодих вчених.

Кращих студентів-біологів за успіхи в навчанні й науково-дослідній роботі нагороджують іменною стипендією ім.. професора Г.Ф. Морозова, заснованої Таврійським національним університетом. Випускники факультету працюють у наукових, медичних установах Криму й півдня України, викладають у ВНЗах, коледжах, гімназіях, середніх школах. Крім того, багато хто працює за межами нашої країни – в Росії й інших країнах СНД, а також у країнах далекого зарубіжжя – США, Канаді, Німеччині, Ізраїлеві, Саудівській Аравії, країнах Африки, південно-східної Азії, Латинської Америки. Їх успішній роботі сприяє високий рівень теоретичної й практичної підготовки, забезпечуваний навчальним планом.

 
 

Абітурієнту

 
 

Прийом абітурієнтів на біологічний факультет ведеться по двох напрямках підготовки на денну й заочну форми навчання:

«Біологія»
«Лісове і садово-паркове господарство »
Необхідні сертифікати ЗНО с результатами для вступу на факультет:
  • біологія (профільний),
  • українська мова і література,
  • хімія або фізика (за вибором абітурієнта);
  • біологія або іноземна мова (профільний),
  • українська мова і література,
  • математика

На факультеті навчання здійснюється на держбюджетній і контрактній основі. Студенти, що успішно виконують навчальний план, забезпечуються стипендією, а нужденні в житлоплощі, проживають в упорядженому гуртожитку.

 
 

Кафедри

 
 
Кафедра ботаніки і фізіології рослин і біотехнології

Завідувач кафедри
к.б.н., доцент КОТОВ Сергій Федорович

Основні напрямки досліджень кафедри: питання популяційної біології рослин; вивчення рідких і зникаючих видів, механізмів впливу біологічно активних речовин на ріст, розвиток і морфогенез; використання властивостей культури кліток у промислових технологіях.

Кафедра біохімії

Завідувач кафедри
д.б.н., професор КОНОШЕНКО Світлана Володимирівна

Основними науковими напрямками кафедри є вивчення біохімічних механізмів патологічних станів, окремих білків крові, біохімічних змін під дією різних забруднювачів навколишнього середовища.

Кафедра зоології

Завідувач кафедри
д.б.н., професор ЮРАХНО Михайло Володимирович

Основні напрямки наукової праці кафедри складаються в пізнанні видової розмаїтості тваринного миру, його ролі в природі й значення для людини. Значна увага в дослідженнях приділяється проблемам екології й природоохоронній тематиці, питанням систематики й таксономії, екологічної паразитології.
Вивчаються паразити риб, наземні молюски, китоподібні, фауна, систематика й екологія павуків Криму.

Кафедра фізіології людини і тварин і біофізики

Завідувач кафедри
д.б.н., професор ЧУЯН Олена Миколаївна

Основні напрямки досліджень кафедри: нейроиммуноэндокринные механізми біологічної дії неіонізуючих випромінювань, вплив біологічно активних речовин на функціональний стан нейронів молюска й поведінкових реакцій пацюків, корекція несприятливих психофізіологічних станів людини.

Кафедра екології і раціонального природокористування

Завідувач кафедри
д.б.н., професор ІВАШОВ Анатолій Васильович

Наукові дослідження кафедри связанны з аналізом впливу екологічних факторів на экосистемном, популяционном, видовому, і генетичному рівнях.
У цей час один з наукових напрямків кафедри пов'язане з вивченням межпопуляционных взаємодій. При цьому приділяється увага не тільки екологічним, але й генетичним аспектам.

Кафедра лісового і садово-паркового господарства

Завідувач кафедри  
д.б.н., професор КОБА Володимир Петрович

Наукові дослідження кафедри присвячено вивченню лісової й паркової тематики: вивчення біології й екології лісу, декоративних трав'янистих і деревинно-чагарникових рослин в умовах інтродукції; питання садово-паркового будівництва й ландшафтного проектування, вивчення рідких і зникаючих видів флори Криму в природних популяціях і при вирощуванні в культурфітоценозах.

Кафедра валеології і безпеки життєдіяльності людини

Завідувач кафедри  
к.б.н., доцент  ЄФІМОВА Валентина Михайлівна

Кафедра обслуговує навчальний процес рядом дисциплін, які читаються студентам самих різних спеціальностей.
Напрямок наукових досліджень: формування здоров’єзбережувальної компетентності майбутніх фахівців; проблеми збереження, зміцнення й формування здоров'я студентів; розробка методів підвищення безпеки життєдіяльності в повсякденних умовах праці й побуту; створення інноваційних технологій навчання охороні праці фахівців різних відомств.

 
 

Навчальна робота

 
 

На факультеті ведеться підготовка бакалаврів, спеціалістів і магістрів за двома спеціальностями – "Біологія" і "Лісове i садово-паркове господарство". Підготовка бакалавра біології ведеться протягом 4 років, спеціаліста й магістра – впродовж 5 років.

Навчальний план містить 4 блоки навчальних дисциплін: гуманітарних і соціально-економічних, фундаментальних природничих, біологічних і навчальних дисциплін за спеціалізацією, набір яких залежить від профілю відповідної кафедри. Блок гуманітарних і соціально-економічних дисциплін представлено історією України, філософією, українською й закордонною культурою, основами економічних теорій, соціологією, політологією, іноземними мовами й іншими. У блок фундаментальних природничих дисциплін входять основи вищої математики, фізика, неорганічна хімія, органічна хімія, аналітична хімія, фізична й колоїдна хімія, математичні методи в біології й основи інформатики. Фундаментальні біологічні дисципліни включають анатомію й морфологію рослин, систематику нижчих рослин, систематику вищих рослин, зоологію безхребетних, зоологію хребетних, загальну цитологію й гістологію, біологію індивідуального розвитку, анатомію людини, біохімію, молекулярну біологію, основи імунології, біофізику, фізіологію рослин, фізіологію людини й тварин, вірусологію, мікробіологію, основи біотехнології, ґрунтознавство, генетику, теорію еволюції, загальну екологію. Теоретичний курс навчання доповнюється польовими навчальними практиками з ботаніки й зоології, які проводяться після закінчення 1 і 2 курсів, незалежно від майбутньої спеціалізації студента. Після закінчення 3 курсу студенти проходять спеціалізовану навчальну практику по профілю випускаючої кафедри. На 4 і 5 курсах обов'язкова педагогічна практика, що проводиться на базі кращих середніх шкіл міста. На факультеті представлено спеціалізації – "Зоологія", "Фізіологія людини й тварин", "Біофізика", "Ботаніка", "Екологія й раціональне природокористування", "Фізіологія рослин і біотехнологія", "Біохімія", "Садово-паркове господарство". Залежно від вибору спеціалізації студентам читаються спецкурси, зокрема: "Іхтіологія", "Загальна палеонтологія", "Фізіологія аналізаторів", "Медична біофізика", "Ембріологія рослин. Ультраструктура рослинних тканин", "Озеленення інтер'єрів", "Основи фітоценології", "Глобальна екологія", "Молекулярні основи спадковості", "Структурна організація й функції біомембран", "Інтродукція й акліматизація рослин", "Лісова селекція".

 
 

Наукова робота

   
 

На факультеті ведуться комплексні наукові дослідження із проблем екології й охорони рослинного й тваринного миру, сучасної нейрофізіології й магнітобіології, медичної біофізики.

 Проводяться дослідження впливу біологічно активних речовин на розвиток і морфогенез рослин, розробка сучасних методів біотехнології на основі клітин, вирощуваних поза організмом. Велика увага приділяється проблемам екології; видаються збірники наукових праць "Екосистеми Криму, їх оптимізація й охорона", "Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського (серія Біологія. Хімія)", які внесено в список спеціальних видань ВАК України.

При всіх кафедрах факультету функціонує аспірантура, до якої можуть вступати кращі наші випускники й випускники інших ВНЗов. Після завершення трьох років навчання в аспірантурі й захисту дисертаційної роботи їм присвоюється вчений ступінь кандидата біологічних наук.

На факультеті створено кілька наукових шкіл: зоологічна (паразитологічна) –професори С.Л. Делямуре, А.С.Скрябін, М.В. Юрахно, магнітобіології й нейрофізіології - професора А.М. Сташков, В.Г.Сидякін, Н.А. Темур’янц, І.І. Коренюк і ряд інших шкіл і наукових напрямків.

За час існування факультету його вчені неодноразово брали участь у міжнародних конференціях, симпозіумах, міжнародних експедиціях, всесвітніх виставках. Кафедри факультету підтримують зв'язки з навчальними й науковими установами Криму, України, ближнього й далекого зарубіжжя (Росія, Франція, Італія, Іспанія, Канада, США й ін.).

Багато років підряд факультет черпає краще поповнення свого студентського контингенту зі школярів, що активно беруть участь у роботі біологічної секції Малої академії наук школярів Криму "ШУКАЧ".

 
 

Публікації

   
 
  1. Котов С.Ф., Калинушкина Е.А. Особенности цветения в Halimione pedunculata (L.) Aell.(Chenopodiaceae Vent.) ценопопуляциях различной плотности // Екологія та ноосферологія, 2009.- С.172-180.
  2. Бирюлева Э.Г. Жалдак С.Н. Биоморфологические особенности растений рода Zinnia L. интродуцированных в условия Предгорного Крыма // Інтродукціа та збереження рослинного різноманітта, 2009.- С.43-45.
  3. Kotov S.F. Faculty of Biology of Taurida National V.I. Vernadsky University: structure, education and scientific research // University of Regensburg, Germany.-2009.-Р.36-38.
  4. Чуян Е.Н. Модуляция поведенческих реакций у крыс с разным профилем моторной асимметрии под влиянием гипокинетического стресса / Е.Н. Чуян, О.И. Горная // Нейрофизиология / Neurophysiology ‑ 2010. – Т. 42, № 3. – С. 247‑254.
  5. Чуян Е.Н. Индивидуально-типологические реакции микроциркуляторных процессов на электромагнитное излучение миллиметрового диапазона / Е.Н. Чуян,  Н.С. Трибрат, М.Н.  Ананченко // Регионарное кровообращение и микроциркуляция. – 2010. –  №1 (33). –  С. 68-74.
  6. Чуян, О.М. Вплив керованого дихання на частоті коливань спектру серцевого ритму на показники варіабельності ритму серця і фрактальної нейродинаміки / О.М. Чуян, О.О. Бірюкова, М.Ю. Раваєва // Київ, Фізіологічний журнал. – 2010. – Т. 56, №5.– С. 86-94.
  7. Темурьянц Н.А., Демцун Н.А. Сезонные отличия регенерации планарий в условиях длительного электромагнитного экранирования / Биофизика. - 2010. - Т. 55, 4. - С. 710-714.
  8. Темурьянц Н.А., Костюк А.С., Туманянц К.Н. Динамика и инфрадианная ритмика температурной/болевой чувствительности моллюска Helix в условиях воздействия электромагнитных полей // Нейрофизиология / Neurophysiology. - 2010. - Т. 42, 4. - С. 329-339.
  9. Denis R. Husainov Modifying action of heavy metal salts on anti-inflammatory aspirin action / Viktoriya V. Shylina, Іvan І. Korenyuk, Viktor F. Shulgin // Health. – 2010. – Vol.2, №6. – Р. 630 – 633.
  10. Oberemok V.V. Influence of a single chain DNA fragments of virus iap gene LdnVgp140 on viability of Lymantria dispar caterpillars // Український біохімічний журнал. 2009 - С. 171.
  11. Fateryga A. V., Matushkina N. A. The first nest records of the wasp Eumenes punctaticlypeus kostylevi Kurzenko, 1976 (Hymenoptera, Vespidae, Eumeninae) and notes on its distribution in Crimea // Vestnik Zoologii, 2010, С. 377–382.
  12. Ивашов А.В., Громенко В.М., Пышкин В.Б. Оценка разнообразия флоры и фауны биогеоценозов Крымского Присивашья // Экология и ноосферология, 2010, С. 19-27.
  13. Кобечинская В.Г., Отурина И.П., Апостолов В.Л. Современное состояние лесонасаждений Феодосийского лестничества // Лісове та мисливське господарство: сучасний стан та перспективи розвитку, 2009, С. 94-98.
  14. Оберемок В.В. Доказательство трансовариальной передачи вируса ядерного полиэдроза непарного шелкопряда Lymantria dispar Nucleopolyhedrovirus (fam. Baculoviridae) методом RAPD-PCR // Журнал общей биологии. – 2008. – Т. 69, № 5. С. 397-400.
  15. Симчук А.П. Влияние генотипа кормового растения на изменчивость приспособительно важных признаков личинок в генотипических классах зеленой дубовой листовертки // Генетика, 2008, Т. 44, №4. С. 488-495.
  16. Фатерыга А.В., Иванов С.П. Биология гнездования осы Katamenes flavigularis (Hymenoptera, Vespidae) в Крыму // Вестник зоологии, 2009, С. 321–330.
  17. Marusik Yu.M., Kovblyuk M.M. Redescription of Minosiella intermedia Denis, 1958 (Araneae: Gnaphosidae) with first description of the male // Zootaxa. -- 2009. -- No. 2291. -- P. 65-68.
  18. Kovblyuk M.M., Nadolny A.A. Cryptodrassus hungericus and Leptodrassex memorialis from Crimea (Aranei: Gnaphosidae) // Arthropoda Selecta. -- 2010 -- Vol. 19, No. 3. -- P. 189-197.
  19. Репецька Г.І. Ботанічний сад Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського / Ботанічні сади та дендропарки  України -  Київ: Майстерня книги, 2009. – С.197-206.
  20. Коршиков И.И., Николаева А.В., Иваничко Т.А., Репецкая А.И. Аллозимный полиморфизм можжевельника высокого (Juniperus excelsa Bieb.) в Горном Крыму // Доповіді Національної академії наук України, - 2009. - № 12. – С. 175-179.
  21. Репецкая А.И., Савушкина И.Г. Фенологическое развитие сортов сирени обыкновенной (Syringa vulgaris L.) в условиях интродукции в Предгорном Крыму //  Экосистемы Крыма, их оптимизация и охрана. – Симферополь, 2009. – С.97-106.
  22. Ворошилова Н.В. Ценопопуляції рослинних серійних угруповань і їх періодична типологічна система / Екологія і ноосферологія. – 2010. – Т.21, № 3-4. – С.43-49